Úvodní stránka Zajímavosti Atlanta 1996 - paralympionici poprvé a zatím naposledy s menším počtem medailí než olympionici
Atlanta 1996 - paralympionici poprvé a zatím naposledy s menším počtem medailí než olympionici PDF Tisk Email
ostatní - Zajímavosti
Redakce: Alice N. Tejkalová
Úterý, 21 Srpen 2012 08:01

Paralympiáda v Atlantě byla prvními letními hrami, kterých se zúčastnila samostatná česká reprezentace. A zejména ve volejbalu to bylo znát. Po rozdělení federativního týmu skončilo postarší české družstvo, jemuž věkový průměr snižovalo jen velmi málo hráčů, jako například současný sledgehokejový brankář Michal Vápenka, poslední ve svojí základní skupině. Bývalí spoluhráči ze Slovenska se oproti tomu probojovali až do finále, kde podlehli 0:3 Německu.

Letní paralympijské hry v Atlantě byly první a zároveň zatím poslední, ze kterých čeští reprezentanti přivezli méně medailí než jejich nepostižení kolegové. Celkem jich bylo 10 a na ty nejcennější, zlaté, se čekalo až do konce paralympiády, kdy se o ně postarali generačně naprosto rozdílní sportovci: v závodě na 100 metrů prsa žen s handicapem horních končetin zvítězila třináctiletá Kateřina Coufalová, nejmladší paralympijská vítězka v plaveckých soutěžích. A hod oštěpem vozíčkářů kategorie F55 vyhrál tehdy devětačtyřicetiletý Štefan Danko. Zajímavostí je, že druhý za ním skončil Američan Robert Balk, současný předseda Rady sportovců Mezinárodního paralympijského výboru.

Jinak byla Atlanta pro Čechy převážně stříbrná. Druhými místy se na ní uvedli pozdější paralympijští vítězové ze Sydney – stolní tenisté Jolana Davídková a Michal Stefanu. Stříbrné bylo i družstvo stolních tenistek, opět s Jolanou Davídkovou. Medaili stejné hodnoty vybojovali také diskaři, kteří triumfovali na hrách v Aténách v roce 2004 – spastik Milan Kubala a vozíčkář Rostislav Pohlmann.

Stříbrná pozice patřila také tělesně postiženému cyklistovi Lubomíru Šimovcovi. Vyjel si ji v silničním závodě, a velmi úspěšně tak završil svoji paralympijskou kariéru, během které byl druhý také na hrách v Barceloně.

Dva velcí kamarádi – atleti spastici Miroslav Janeček s Romanem Kolkem oslavili ve Spojených státech amerických společný medailový úspěch. Janeček byl ve vrhu koulí druhý a Kolek třetí.

Nemedailově začal na hrách v Atlantě svou paralympijskou pouť později nejúspěšnější český sportovec z her v Aténách, čtyřnásobný paralympijský vítěz a světový rekordman Martin Kovář, kterého tady můžete vidět na trati 150 m polohovým způsobem. V této soutěži byl dokonce diskvalifikován. Nejlépe skončil na těchto hrách pátý ve znakové padesátce.