Úvodní stránka Londýn 2012 Sydney 2000 - vstup českých paralympioniků mezi paralympijskou elitu
Sydney 2000 - vstup českých paralympioniků mezi paralympijskou elitu PDF Tisk Email
sporty - Londýn 2012
Redakce: Alice N. Tejkalová
Čtvrtek, 23 Srpen 2012 09:20

Paralympiáda v Sydney znamenala pro Českou republiku vstup mezi paralympijskou elitu. 43 medailí a 11. místo v hodnocení národů navíc zůstaly dosud nepřekonány jako nejlepší výsledek. Nejúspěšnějším českým sportovcem také s dosud nepřekonaným počtem medailí z jedněch her byl spastik Roman Musil. Byl na své první paralympiádě a závodil netypicky ve dvou sportech – cyklistice a atletice a v obou se stal paralympijským vítězem: vyhrál vrh koulí, hod oštěpem a časovku na 1,9 kilometru. Stříbrnou medaili měl z hodu diskem a bronz z časovky na 5,4 kilometru. „Samozřejmě to bylo hodně těžký pro mě i pro trenéry, skloubit tyhle dva sporty, který do sebe nejdou, bylo hodně těžký,“ říká k tomu Musil s odstupem 12 let.

Nejúspěšnějším sportem byla atletika. Dohromady získali atleti víc jak třetinu cenných kovů – 15. Kromě Romana Musila měli více medailí ještě další paralympijští debutanti - vozíčkáři Martina Kniezková a Martin Němec. Oba vyhráli hod diskem, k tomu byla Kniezková druhá v hodu oštěpem a Němec stříbrný ve vrhu koulí.

Paralympijským vítězem se ve čtyřiapadesáti letech stal také diskař Milan Kubala, tatínek volejbalového reprezentanta Přemysla Kubaly. Pro druhé místo si v závodě na 100 metrů doběhl v Atlantě ještě pouhý finalista - nevidomý Petr Novák – s trasérem Petrem Vocílkou.

Dalšími stříbrnými atletickými medailisty byli spastici Vladimíra Bujárková a Roman Kolek, vozíčkáři Rostislav Pohlmann, František Pürgl a Josef Štiak a bronz vybojoval spastik Aleš Švehlík v běhu na pět kilometrů.

Dalším medailově bohatým sportem bylo plavání. Plavci získali dohromady 12 cenných kovů. Protože Sydney byla první a na dlouhou dobu poslední paralympiáda, kde se mohli naplno zapojit mentálně postižení, byla nejúspěšnější českou plavkyní Ivana Kumpoštová se zlatem z prsařské padesátky a stříbrem na 50 metrů znak. Vozíčkářka Jana Hoffmanová zvítězila na padesátce volným způsobem a byla dvakrát třetí – na 100 metrů volným způsobem a 50 metrů znak. Martin Kovář vybojoval svoji první zlatou paralympijskou medaili na znakové padesátce a přidal třetí místo ze 100 metrů volným způsobem.

Stříbrná byla Kateřina Lišková a bronzoví Pavel Machala, Jan Povýšil, Věra Stillnerová a v Atlantě zlatá Kateřina Coufalová, kterou o další medaili v její parádní disciplíně připravil pohyb na startu.

Třetím nejúspěšnějším českým sportem byl stolní tenis s 8 medailemi. Byl v něm i trojlístek paralympijských vítězů – tělesně postižení Jolana Davídková a Ivan Karabec přidali k individuálním výhrám shodně stříbro se svými spoluhráči v soutěži družstev a vozíčkář Michal Stefanu získal dále v týmech bronz. Samostatná třetí místa vybojovali také životní partnerka Michala Stefanu Jitka Pivarčiová a vozíčkář Martin Zvolánek, který měl ještě navíc stříbro s Tomášem Přibylem z družstev.

Českou cyklistiku v Sydney zdobily výsledky Jiřího Ježka. Sportovec, který má možnost stát se v Londýně nejúspěšnějším handicapovaným cyklistou všech dob, startoval v Austrálii na svých prvních hrách a získal tam zlato v závodě na 1 kilometr s pevným startem, vyhrál stíhačku na 4 kilometry a byl druhý v silničním závodě. Bronzovou medaili vybojoval ve stíhačce Michal Stark.

Posledním sportem, který Češi v Sydney obsadili a byli v něm úspěšní, byla lukostřelba. Zdeněk Šebek, mimochodem dříve atlet, zvítězil v olympijské sestavě vozíčkářů střílejících z kladkového luku.