Úvodní stránka Londýn 2012 Atény 2004 - i přes slučování kategorií udrželi Češi elitní pozice
Atény 2004 - i přes slučování kategorií udrželi Češi elitní pozice PDF Tisk Email
sporty - Londýn 2012
Redakce: Alice N. Tejkalová
Sobota, 25 Srpen 2012 10:29

Paralympiáda v Aténách v roce 2004 byla první, kterou po sportovní stránce poznamenalo masové slučování kategorií. I tak ale Češi po skončení soutěží stále ještě patřili se 31 cennými kovy na 12. místě v celkovém pořadí zúčastněných zemí mezi paralympijskou elitu. I přes slučování byla atletika naší tradiční medailovou oporou. Rekrutovala se z ní druhá nejúspěšnější Češka her tělesně postižená Veronika Foltová, která zvítězila na své první paralympiádě ve vrhu koulí a hodu diskem a byla druhá v hodu oštěpem.

Dalším atletickým multimedailistou byl zkušený Radim Běleš, který se stal paralympijským vítězem v kategorii kvadruplegiků v hodu diskem a byl stříbrný v hodu kuželkou. Zlaté medaile se napotřetí dočkal atlet na vozíku Rostislav Pohlmann. Vyhrál hod diskem a k tomu byl ještě bronzový v oštěpu. Disk na této paralympiádě v přeneseném slova smyslu pozlatili ještě tři další Češi.

V agenturním zpravodajství oblétl svět jeden z pokusů Martina Němce, který pod tlakem dvou zlatých medailí a světového rekordu z předchozího mistrovství světa málem zranil fotografa Luďka Šiplu. Svou psychiku ale přemohl, a vyhrál v novém paralympijském rekordu kategorie F 55.

V kategorii F36 zazářil tatínek volejbalového reprezentanta Přemysla Kubaly Milan, který zopakoval zisk zlata ze Sydney, tentokrát v úctyhodných osmapadesáti letech. A zvítězila i další obhájkyně prvenství z předchozích her -  vozíčkářka Martina Kniezková. Spastik Roman Musil byl v Sydney nejúspěšnějším Čechem. V Aténách se čerstvý novomanžel radoval z vítězství ve vrhu koulí.

Stříbrné medaile vybojovaly spastička Vladimíra Bujárková a vozíčkářka Eva Kacanu, obě ve vrhu koulí, stejně jako Miroslav Šperk v hodu diskem. Bronz přidali ještě spastička Eva Berná v kouli, ve stejné disciplíně spastik Dušan Grézl a atlet na vozíku František Pürgl v hodu diskem. Dohromady přivezli čeští atleti 17 medailí!

Dalším úspěšným sportem bylo plavání. Největší počet cenných kovů z české výpravy získal kvadruplegik Martin Kovář. Zvítězil v závodech na 50, 100 a 200 metrů volným způsobem a po vydařené paralympiádě se s vrcholovým sportem rozloučil. Kateřina Coufalová, v Atlantě nejmladší vítězka v historii plaveckých soutěží, se po sydneyské pauze opět podívala na nejvyšší stupeň, když znovu vyhrála závod na 100 metrů prsa. Paralympijské zlato získala poprvé právě v Aténách vozíčkářka Běla Hlaváčková na znakařské padesátce. Bronz vybojoval na prsařské stovce kvadruplegik Jiří Kadeřávek.

V roce 2000 si svět cyklistiky zvykl vídat na stupních vítězů kategorie LC2 Jiřího Ježka a sportovec s podkolenní amputací to zopakoval i v Aténách. Zvítězil ve spojeném silničním závodě s časovkou a byl druhý ve stíhačce na 4 kilometry. Paralympijského zlata se na svých prvních hrách dočkal v časovce také handbiker Marcel Pipek. Dvě bronzové medaile přivezl další paralympijský debutant spastik Jiří Bouška – z kilometru s pevným startem a ze stíhacího závodu na kilometry čtyři.

Posledním sportem, ve kterém získali čeští reprezentanti cenné kovy, byl stolní tenis. Po diskvalifikaci obhájce zlata v kategorii TT10 Ivana Karabce pro použití zakázaného lepidla na potahy spočinula zodpovědnost na dalších dvou zlatých sportovcích z Austrálie – vozíčkáři Michalovi Stefanu a tělesně postižené Jolaně Matouškové. Oba se dokázali se situací vypořádat víc než důstojně a vybojovali stříbrné medaile. Trumfem pak bylo ještě vítězství Michala Stefanu s René Taušem a Františkem Glazarem ve družstvech.