Úvodní stránka Zajímavosti Barcelona 1992 - nová dimenze československé účasti na paralympiádě
Barcelona 1992 - nová dimenze československé účasti na paralympiádě PDF Tisk Email
ostatní - Zajímavosti
Redakce: Alice N. Tejkalová
Pondělí, 20 Srpen 2012 07:46

V roce 1988 do Soulu na první letní paralympijské hry, které se konaly po víc jak třech desetiletích opět na stejném místě jako olympiáda, vyrazil jediný Čechoslovák – cyklista Josef Lachman. O čtyři roky později v Barceloně už bylo vyslanců Československa podstatně víc. Jednatřicet reprezentantů obsáhlo tři sporty – atletiku, cyklistiku a volejbal. Nejvíc medailí vybojovali pod horkým katalánským sluncem atleti. Vůbec první československou paralympijskou vítězkou se stala hned úvodní den soutěží Miloslava Běhalová, která zvítězila v novém světovém rekordu v hodu diskem vozíčkářek. Týž den vyhrála zrakově postižená Pavla Valníčková s trasérem Pavlem Hurdálkem běh na 1500 metrů v paralympijském rekordu. Tento závod byl první, který kdy z paralympijských her vysílala Československá televize, a komentoval ho Jakub Bažant. Pavla Valníčková byla nejúspěšnější československou sportovkyní her v Barceloně, když vyhrála ještě závod na 3000 metrů a získala bronz na osmistovce.

Třetím paralympijským vítězem v naší výpravě byl pětibojař na vozíku Vojtěch Vašíček. Stříbro získali nevidomý maratonec Anton Sluka a diskařka na vozíku Věra Jirásková. Bronz patřil Štefanu Bogdanovi v hodu oštěpem vozíčkářů, Františku Gödrimu v pětiboji stojících, zrakově handicapované Pavle Zemanové ve skoku do dálky a vlajkonoši výpravy na zahajovacím ceremoniálu Dušanu Leipertovi v hodu diskem stojících. Dohromady měli atleti v Barceloně jedenáct cenných kovů.

Z cyklistů byl v Barceloně medailově úspěšný pouze jeden – Lubomír Šimovec. V silničním závodě vybojoval stříbrnou medaili.

Silnou tradici měl v Československu volejbal tělesně postižených. Barcelona ale byla bohužel jeho prvním a posledním paralympijským medailovým úspěchem. Národnímu týmu se podařilo v tomto utkání o třetí místo zvítězit 3:1 nad Spojenými státy americkými. Po základní části turnaje přitom Čechoslováci skončili čtvrtí, právě za Američany. V semifinále sice prohráli s později stříbrnými Poláky, ale dalšího tabulkově lepšího soupeře už v boji o medaili zdolali.

Celkově získali českoslovenští sportovci na hrách v Barceloně 13 medailí, 4 zlaté, 3 stříbrné a 6 bronzových a v žebříčku úspěšnosti národů skončili na 24. místě.