Peking 2008 - bronz všude, kam se podíváš PDF Tisk Email
sporty - Londýn 2012
Redakce: Alice N. Tejkalová
Pondělí, 27 Srpen 2012 09:24

Osmnáct bronzových medailí z celkového počtu 27 si ze XIII. letních paralympijských her v Pekingu odvezla česká výprava. Šest cenných kovů je zlatých a tři stříbrné. Oproti paralympijským hrám v Sydney a Aténách je to poměr nevídaný, přesto se co do počtu cenných kovů jednalo vzhledem k velkému poslučování kategorií a ne úplně doladěnému systému koeficientových přepočtů o velký úspěch. Češi klesli oproti umístění v Aténách o 4 příčky na šestnáctou, což znamenalo přesný střed v úspěšnosti národů. Velkou českou hvězdou byla plavkyně Běla Hlaváčková (dnes Třebínová), která perfektně načasovala formu a získala dvě zlaté medaile – na znakové padesátce a na prsařské stovce – jednu stříbrnou ze závodu na 50 metrů volným způsobem a jednu bronzovou z kraulařské stovky. Každý, kdo měl Bělu Hlaváčkovou možnost vidět závodit, byl okouzlen její obrovskou bojovností a na stovce prsa také senzačním zrychlením na posledních metrech.

Stejnou medailovou bilanci jako Běla Hlaváčková měl také tehdy třiatřicetiletý cyklista Jiří Ježek. Druhý nejúspěšnější sportovec z her v Sydney a paralympijský vítěz ze silničního závodu v Aténách vyhrál v Pekingu na velodromu Lao-šan stíhací závod na 4 kilometry, byl druhý v kilometru s pevným startem, s Jiřím Bouškou a Tomášem Kvasničkou měl bronz z team sprintu a zvítězil v silniční časovce.

Třetím českým paralympijským vítězem v Pekingu byl lukostřelec David Drahonínský, který finálovým vítězstvím nad Američanem Fabrym v novém paralympijském rekordu definitivně opustil bramborové pozice z předešlých mistrovství.

Paralympijskou vítězkou a světovou rekordmankou ve vrhu koulí kategorie středně postižených – F54 – se stala výkonem 6 metrů a 73 centimetrů atletka na vozíku Eva Kacanu. Světové maximum v Ptačím hnízdě stanovila posledním pokusem, inspirována svým velkým vzorem – oštěpařkou Barborou Špotákovou.

Stříbro vybojoval cyklista spastik Jiří Bouška v kilometru s pevným startem a byl členem bronzového týmu. Vylepšil tak své umístění z předchozí paralympiády v Aténách.

3 bronzové medaile na jedné paralympiádě, taková byla bilance hned dvou reprezentantů – cyklisty Tomáše Kvasničky a plavce Jana Povýšila. Kvasnička byl třetí v kilometru s pevným startem, v silničním závodě a team sprintu. Povýšil měl stejná umístění na stovce volným způsobem, poloviční i dvojnásobné trati.

V roce 2008 čtyřiačtyřicetiletý atlet na vozíku Rostislav Pohlmann, paralympijský vítěz v hodu diskem z Atén 2004, nejprve vyhrožoval, že skončí, už po paralympiádě v Řecku. Po triumfu v disku a třetím místě v oštěpu posunul konec svého závodění až do Pekingu. Jenže ouha – v Číně jeden z nejstarších členů výpravy prokázal, že fyzicky je na tom ještě stále skvěle, a získal jako jediný český atlet dvě medaile – bronz v disku a třetí místo v oštěpu. Nikoho asi nepřekvapí, že Pohlmann startuje i na svých pátých paralympijských hrách v Londýně.

A tady jsou zbývající čeští medailisté ze zatím posledních letních paralympijských her: