Úvodní stránka Sledge hokej Rusko se dočkalo svého prvního, cenného a nečekaného zlata
Rusko se dočkalo svého prvního, cenného a nečekaného zlata PDF Tisk Email
sporty - Sledge hokej
Redakce: Alice N. Tejkalová
Středa, 28 Listopad 2012 22:30
V polovině listopadu probíhalo v Srbsku mistrovství světa skupiny B ve sledge hokeji. Ve velmi vyrovnaném boji nakonec na zlaté medaile dosáhl tým Ruska, který vítězství strhl na svou stranu až v poslední třetině a porazil Švédy 1:0. Jsou to jen dva roky, kdy se ruští reprezentanti zapojili do této disciplíny, a již po tak krátké době se mohou radovat z titulů světových šampiónů. Do paralympijských her v Sochi 2014 zbývá něco málo přes rok a tým Ruska se bude snažit v domácí atmosféře zazářit jako na letošním mistrovství.

Posledním krokem, který vedl ke splnění zlatého snu, byl gól Jevgenije Petrovova v poslední třetině. Tato branka vedla k velké radosti ruských hráčů a také smazala vzpomínky na neúspěšné sedmé místo z evropského šampionátu z roku 2011. Ruský tým měl celkově víc gólových šancí. Dvě z nich byly ve druhé třetině, kdy nejdříve Petrovova střela do otevřené sítě šla mimo branku, a o 5 minut později v téměř stejné pozici Kuzněcov mířil také vedle. Na švédské straně se střelecky nejvíc projevoval Niklas Ingvarsson, který zaznamenal 4 střely na bránu, ale i přes jeho snahu Rusko překonalo severský tým ve střelách na bránu 20-9. I po prohraném finále však může Švédsko alespoň těšit to, že jak zlatý, tak i stříbrný tým postupuje do skupiny A pro další sezónu.

„Teprve s tímto sportem v Rusku začínáme, tak je úžasné mít hned po tak krátké době šanci soutěžit s těmi nejlepšími ve skupině A. Naším dalším úkolem bude čelit světové špičce, a to hlavně v Sochi,“ řekl trenér vítězného týmu Sergej Samojlov.

V souboji o bronzovou medaili se utkaly týmy Německa a Polska. Tento zápas byl mnohem jednoznačnější. Dominovalo zde Německo a po výhře 8:1, si ze Srbska odváží třetí místo. Na vítězství se nejvíc podílel kapitán Frank Rennhack a Sebastian Kessler, který si připsal hattrick a celkově 12 střel na bránu.

„Mysleli jsme, že odsud budeme odjíždět s postupem do vyšší divize pro příští rok, ale nepovedlo se,“ řekl po turnaji Rennhack.
„Nebylo to jednoduché, především ze začátku, kdy jsme hráli první zápas s Ruskem. Další utkání byla dobrá a jsem rád, že jsme turnaj zakončili výhrou, a jsme tedy třetí.“

Souboj o bronzovou medaili vypadal ze začátku velmi vyrovnaně. Oba týmy předváděly  výtečnou obranu, a to až do jedenácté minuty druhé třetiny, kdy se poprvé trefil Sebastian Kessler. Na jeho branku téměř okamžitě odpověděl polský Sylwester Flis, který srovnal hru. O dvě minuty později Jakob Wolff odstartoval německou střeleckou parádu. Během následujících pěti minut ho napodobili Bas Disveld, Udo Segreff a nakonec Kessler, který upravil dosavadní skóre na 5:1. Němci do konce zápasu zasáhli švédskou branku ještě třikrát, a to opět Kessler a Rennhack. Poslední gól patřil Bernardu Heringovi, který tím završil cestu k bronzu.

V souboji o páté místo si první výhru na turnaji připsalo Holandsko, a to ve svém posledním zápase s Rakouskem. Ke konečnému vítězství 4:1 přispěl kapitán Herman van Dorsten, Bas Akkerman a dvěma trefami se prosadil Michael Ten Horce, který se stal nejlepším hráčem zápasu. Jedinou branku v týmu poražených zaznamenal Sandro Kalegaris. „Tento turnaj byl těžký, ale myslím, že během něj jsme se zlepšovali,“ dodal kapitán holandského týmu van Dorsten.

Kompletní výsledky celého turnaje, fotky, videa a další informace najdete zde.