Úvodní stránka Zahraniční okénko Novinka v paralympijském hnutí - ambasadoři
Novinka v paralympijském hnutí - ambasadoři PDF Tisk Email
ostatní - Zahraniční okénko
Redakce: Alice Tejkalová   
Úterý, 12 Únor 2008 11:43
Běžkyně na lyžích Verena Benteleová, cyklista Michael Teuber, tenistka Esther Vergeerová - tito sportovci a několik dalších se mohou od nynějška pyšnit kromě paralympijských titulů také označením paralympijský ambasador, nebo paralympijský velvyslanec. Mezinárodní paralympijský výbor se rozhodl vytvořit skupinu někdejších i současných špičkových handicapovaných sportovců, aby se stali ambasadory paralympijského hnutí. Mají být vzory pro mladé lidi bez handicapu a pomoci lépe propojit postižené a nehandicapované lidi a usnadnit jejich vzájemnou komunikaci.

Dosud bylo vybráno 11 sportovkyň a sportovců: Němka Benteleová, čínská atletka Hou Bin, její americká kolegyně Cheri Blauwetová, německá plavkyně Kirsten Bruhnová, americká lyžařka Muffy Davisová, Němec Teuber, britská atletka Tanni Greyová-Thompsonová, atlet z Jihoafrické republiky Ernst van Dyk, Nizozemka Vergeerová, americký lyžař Chris Waddell a keňský atlet Henry Wanyoike.

"Všichni paralympijští velvyslanci závodili alespoň na jedněch letních nebo zimních paralympijských hrách a získali alespoň jednu medaili, reprezentovali paralympijské hodnoty i ducha a byli vysoce doporučeni svými národními paralympijskými výbory coby vzory ‚s čistým rejstříkem', které nefigurovaly v žádném dopingovém nebo jiném skandálu," píše se v tiskové zprávě Mezinárodního paralympijského výboru. 

Paralympijští ambasadoři budou vystupovat na setkáních partnerů Mezinárodního paralympijského výboru, budou figurovat v nejrůznějších mediálních kampaních a budou podporovat rozvojové a vzdělávací projekty výboru.

Na dvoudenním semináři v ústředí Mezinárodního paralympijského výboru v Bonnu (od 7. do 8. února) se ambasadoři navzájem poznávali a školili například v umění prezentovat své postoje médiím.

Alice Tejkalová

 
HANDISPORT.CZ, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting