Nenápadná Lída, hvězda mnoha sportů PDF Tisk Email
ostatní - Hvězdy odjinud
Redakce: Miroslav Langer
Pátek, 12 Září 2008 15:58
Včera skončily na kanálu Šun-i premiérové veslařské soutěže paralympijských her. Sport, který byl do paralympijského programu zařazen po hrách v Aténách v roce 2005, přinesl pouze čtyři finále v jednom dni. A v nich také další paralympijskou medaili pro 28letou Bělorusku Ljudmilu Volčekovou. Nenápadné jméno ale už znamená velký kus historie pro běloruský sport tělesně postižených a pomalu si říká o vstup do pomyslné světové síně slávy.

Volčeková byla výbornou atletkou, vyhrála domácí tituly na tratích od 1500 do 5000 metrů. V roce 2001 ale utrpěla úraz páteře a její slibná kariéra se přetrhla. Sportu se ale nevzdala ani upoutaná na vozík. Díky postižení naopak zapomněla na specializaci a začala se věnovat neuvěřitelně bohaté nabídce sportovních disciplín.

Dostala se na stupně vítězů v národních soutěžích v přetlačování rukou (známe všichni jako páku), v plavání, atletice a byla mistryní Běloruska v párových tancích na vozíku. Nejvíce se jí ale zalíbilo severské lyžování. V závodech na speciálním vozíku se představila poprvé i na paralympijských hrách v Turíně. Vyhrála na distanci 10 kilometrů a třikrát byla druhá.

V roce 2007 se stala vicemistryní světa – ale najednou to byl znovu zcela jiný sport. Představila se na šampionátu veslařů v Mnichově, na jednomístné lodi s párovými vesly, tedy na skifu. O sekundu prohrála s Brazilkou Santosovou. V Pekingu byla znovu druhá, tentokrát za Britkou Raynsfordovou. Za dva roky ve Vancouveru ji můžeme čekat, jak bude znovu závodit na zmrzlém vodním skupenství.