Úvodní stránka Hvězdy odjinud Lee Pearson – gentleman na koni odpovídajícího jména
Lee Pearson – gentleman na koni odpovídajícího jména PDF Tisk Email
ostatní - Hvězdy odjinud
Redakce: Alice N. Tejkalová   
Středa, 08 Říjen 2008 11:28
Lee Pearson, OBE (Důstojník Řádu Britského impéria), je čtyřiatřicetiletý britský tělesně postižený jezdec paradrezury, držitel devíti zlatých paralympijských medailí. Narodil se císařským řezem a lékaři nedávali velkou naději na jeho přežití. Pearson trpí syndromem mnohočetných kloubních kontraktur, navzdory 15 operacím podstoupeným do šesti let věku stále nemůže pohybovat koleny a kotníky. V roce 1980 obdržel britskou Dětskou cenu za kuráž, tehdy se stal středem zájmu médií, když ho z ulice do budovy na Downing Street 10, kde sídlí britský premiér, donesla v náručí přímo tehdejší ministerská předsedkyně Margaret Thatcherová.
 
Jeho rodiče prosadili jeho přijetí do běžné školy, kde byl velmi populární. Po jejím absolvování přijal zaměstnání v supermarketu, které ho však nenaplňovalo a propadal depresím. Zachránilo ho jezdectví, konkrétně televizní přenos soutěží paralympijských her v Atlantě v roce 1996.

Jízdě na koni se věnoval už od dětství (učil se na oslíku, kterého mu koupili rodiče). V roce 1999 se stal v Dánsku poprvé mistrem světa (v celkové klasifikaci, küru a týmech). Od té doby nebyl poražen.

 Vyhrál všechny tři zlaté medaile na paralympiádě v Sydney 2000 (v sedle koně Chipchasemeknes), na hrách v Aténách 2004 (v sedle Blue Circle Boye) a také na paralympiádě v Pekingu v roce 2008 (v sedle vlastního koně Gentleman).

Z titulů mistra světa se radoval znovu v letech 2003 (dvě zlaté) a 2007 (tři zlaté), na mistrovství Evropy 2002 třikrát vyhrál. Na evropském šampionátu 2005 v Soskutu v Maďarsku zvítězil ve třech soutěžích dokonce v kategorii jezdců s méně vážným postižením stupně III (běžně startuje v soutěžích stupně Ib). 

Na paralympiádě v Aténách zaujal gestem fair play, když věnoval jednu z vyhraných kytic Francouzce Valerii Sallesové, jejíž kůň Arestote zkolaboval a zemřel při vchodu do arény. 

Jeho dalším cílem je kvalifikovat se na letní paralympijské hry v roce 2012, které se uskuteční ve Velké Británii v Londýně.

Byl vyznamenán titulem MBE (Člen Řád Britského impéria) v roce 2001 a titulem OBE v roce 2005. Dostal čestný doktorát na Staffordshire University. Žije v Cheddletonu v hrabství Staffordshire a živí se vedením vlastních stájí.

 
Miroslav Langer, vytvořeno pro http://cs.wikipedia.org, kde můžete najít v sekci Paralympijští vítězové další zajímavé články tohoto autora

 
P. S.: Odkaz na osobní stránky Lee Pearsona najdete na Handisportu.cz v sekci Odkazy
 
HANDISPORT.CZ, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting