Úvodní stránka Zahraniční okénko Vzrušující a bolestivý noční závod skrz Tyneský tunel vyhráli Kanaďané
Vzrušující a bolestivý noční závod skrz Tyneský tunel vyhráli Kanaďané PDF Tisk Email
ostatní - Zahraniční okénko
Redakce: Alice N. Tejkalová
Pátek, 10 Říjen 2008 13:36
Josh Cassidy a Diane Royová zvítězili minulý víkend v mužském a ženském závodě během 7. ročníku Tunnel 2K Wheelchair Race ve Velké Británii. Oba Kanaďané uchvátili publikum skvělými časy v závodě, o kterém se mluví jako o nejrychlejším na světě. Cassidy prolétl tratí za 4 minuty a 24 sekund, Royová za 5 minut 19 sekund. Druhý dojel Němec Ralph Brunner a třetí Brit Tusahr Patel. V ženské kategorii byla stříbrná domácí Shelly Woodsová a bronzová Italka Francesca Porcelattová, kterou jsme Vám už na Handisportu představovali coby Hvězdu odjinud (na Původním webu). Hned čtyři z jmenovaných soutěžili na zářijových paralympijských hrách v Pekingu.

Josh Cassidy jako jízdař medailově neuspěl ani na 800, ani na 1500 ani na 5000 metrech, Diane Royová na svojí čtvrté paralympiádě vybojovala bronz na 400 a 800 metrů. Ralph Brunner závodil na distancích 1500 a 5000 metrů a v maratonu. Výrazněji se dařilo Shelly Woodsové, která byla druhá na 1500 metrů a třetí na pěti kilometrech. Francesca Porcellatová skončila v paralympijském maratonu devátá.

Paralympijská ambasadorka Lady Tanni Greyová-Thompsonová letos závod, ve kterém startovala šestkrát za sebou, pouze oficiálně zahajovala. Při té příležitosti připomněla, že náročnost závodu ho staví mezi největší události v jízdařské sezóně.

"Tento noční podnik vede skze Tyneský tunel v severovýchodní Anglii. je to dva kilometry dlouhá trať, která vede přímo pod korytem řeky Tyne," řekla Greyová-Thompsonová. "Na začátku je stometrový sprint do vchodového portálu a během několika vteřin se řítíte tunelem rychlostí 30 mil za hodinu do kilometrového sjezdu. Maximální rychlost je neuvěřitelných 47,6 mil za hodinu. Pak už jen pálení v ramenou, když jeden kilometr zase stoupáte zpět nahoru. Bolest, bolest, bolest, celou cestu až do cíle."

Tyneský tunel byl vybudován kvůli automobilové dopravě mezi lety 1961 a 1967 okresy Durnham a Northumberland a otevřen byl v říjnu 1967.