Úvodní stránka Zajímavosti Rekordní testování odhalilo v Pekingu jen 3 dopující handicapované sportovce
Rekordní testování odhalilo v Pekingu jen 3 dopující handicapované sportovce PDF Tisk Email
ostatní - Zajímavosti
Redakce: Alice N. Tejkalová   
Středa, 15 Říjen 2008 12:30

Mezinárodní paralympijský výbor oznámil, že v Pekingu byly zjištěny jenom tři dopingové prohřešky. Všechny se týkaly vzpěračů a byly zjištěny ještě předtím, než začaly soutěže. MPV z toho důvodu považuje hry jako velmi zdařilý příklad fungování fair play ve sportu handicapovaných. Během her udělali antidopingoví komisaři 1155 testů, z toho 317 mimo soutěže a 838 na sportovištích po závodech. Celkem bylo testováno 893 sportovců. Ve srovnání z Aténami 2004, kde 680 uskutečněných testů odhalilo 10 dopujících sportovců, považuje MPV tyto výsledky za jasný důkaz pokroku v jeho boji proti dopingu.


V Pekingu se handicapovaní sportovci poprvé v historii paralympiád nepodrobovali jen testu moči, ale v některých případech také krevním rozborům. Navíc před paralympiádou byli někteří reprezentanti zařazení do společného programu národních antidopingových výborů a Světové antidopingové agentury, testováni i ve svých zemích. I to podle Mezinárodního paralympijského výboru přispělo ke snížení těch, kteří porušili pravidla.
 

“Ačkoliv se nám nepodařilo splnit náš cíl – paralympijské hry bez dopingu, považujeme výsledky z Pekingu za velmi úspěšné a doufáme, že v budoucnu to bude ještě lepší. Děkujeme všem našim partnerům za jejich neúnavné úsilí v boji proti dopingu,” shrnul postoj MPV jeho předseda Sir Philip Craven.


Od 1. ledna 2009 navíc začne platit nový Světový antidopingový řád, kterému jsou podřízeni i handicapovaní sportovci asdružení v MPV, který se také podílel na jeho vývoji.
 

www.paralympic.org, překlad: (at)


 
 
HANDISPORT.CZ, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting