Úvodní stránka Rozhovor s... Energii načerpávám od Zbyňka Švehly, říká druhý český Ironman Michal Šiška
Energii načerpávám od Zbyňka Švehly, říká druhý český Ironman Michal Šiška PDF Tisk Email
ostatní - Rozhovor s...
Redakce: Alice N. Tejkalová   
Úterý, 25 Listopad 2008 13:32
Sport vnesl před několika lety do života jednatřicetiletého triatlonisty Michala Šišky po úraze nový smysl. Letos se mu podařilo dokončit nejtvrdší závod v dlouhém triatlonu na světě – havajského Ironmana. Skončil sice poslední, sedmý z vozíčkářů v čase 13 hodin 57 minut a 32 sekund, ale byla to jeho první zkušenost s Havají a nejdůležitější bylo dojet v limitu. V Koně se Michalovi zalíbilo a rád by se tam vrátil a svoje umístění vylepšil. „Po úraze jsem seděl spoustu let doma, koukal z okna a přemýšlel, co vlastně budu dělat. Se sportem jsem začal, když mi přišla nabídka od sdružení Kontakt bB na plavecké kurzy, kterou jsem jednou přijal, přijel jsem na kurz a začal plavat,“ popisuje Michal svoje začátky.

A pak jste po vzoru Zbyňka Švehly začal dělat i s dalšími sporty, je to tak?
Se Zbyňkem jsme se seznámili právě na plaveckém kempu ve Strakonicích. Já jsem ho vůbec neznal, nevěděl jsem, co dělá. Nejdřív jsem tam viděl jeho kolo a zaujalo mě, že někdo jezdí na kole, chtěl jsem to taky dělat. A pak jsem zjistil, že on nejenom plave a jezdí na kole, ale taky běhá na formulce, kterou mají vozíčkáři, že dělá triatlon. Tak mě to zaujalo a od té doby od něj načerpávám energii na moje sportování, on je neuvěřitelný člověk.
 
Jak jste začal závodit?
Nejdřív jsem chtěl vůbec něco dělat, protože jak jsem říkal, já jsem jen seděl, neměl žádnou práci, neměl jsem nic, takže pro mě byl sport náplň života. Když jsem viděl, že se občas dostavily nějaké výsledky, tak mě to posunulo k tomu, že jsem to chtěl dělat na závodní úrovni.
 
Kdy vás napadlo zkusit nejtvrdší závod světa – havajského Ironmana?
Na Havaj mě napadlo jet, když jsem úspěšně absolvoval kvalifikační závod v Belgii. Jel jsem tam s tím, že se to buď povede, nebo ne, a teprve na místě, když jsem to dokázal dojet, jsem se rozhodl, že na Havaj pojedu.
 
Říkal jste, že jste ani před úrazem nebyl zvlášť aktivní sportovec, nezdály se vám objemy na dlouhém triatlonu příliš velké? Skoro 4 kilometry plavání, 180 na kole a maratón na závěr?
Mně to nějak nepřišlo. Já jsem chodil plavat několikrát týdně a vždycky jsem plaval přes dva kilometry, tak to už mi jako tak velký rozdíl potom nepřišlo. Těch 180 kilometrů na kole to je dálka, ale snažil jsem se jezdit co nejdelší vzdálenosti a nějak jsem si na to zvykal. A ten běh? Ten už jsem jen doufal, že to dojedu a nějak to zvládnu.
 
Kolik cesta na Havaj stojí, a jak náročné bylo pro vás, jako neznámého závodníka, peníze sehnat?
Taková výprava pro mě a můj doprovod stojí dost přes 100 000 a sehnat ty finance pro mě bylo hodně náročné. Hradil jsem si cestu sám a teprve zpětně se mi podařilo sehnat finanční prostředky, takže se mi to vrátilo až zpětně.
 
Vzhledem k tomu, že jste si cestu platil sám, cítil jste na sobě nějaký větší tlak? Třeba, že musíte uspět, aby to nebyly vyhozené peníze?
Přemýšlel jsem o tom hlavně proto, co by bylo, kdybych to nedokončil, že by to pro mě bylo velké zklamání. Zbytečná cesta.
 
Jak náročná pro vás byla aklimatizace?
Trvalo čtyři pět dní, než jsem si na Havaj zvykl. Nikdy jsem nikam takhle dlouho neletěl, ani jsem nebyl v takovém horku a vlhkosti, takže mi trochu trvalo, než jsem se s tím vyrovnal.
 
Co jste říkal tratím?
Když jsem viděl cyklistiku, kudy máme jet, tak jsem z toho byl dost vykulenej, zdálo se mi nemožné to ujet, protože to je hodně náročná trasa.
 
A pak přišel den D a vy jste se byl na startu plavání. Jaké to bylo?
Atmosféra na Havaji v Ironmanu je neuvěřitelná. Pro mě to byl fantastický zážitek, který převyšoval to dokončení závodu. Tam stojí skoro 2000 lidí, teď vyjde to slunce, je cítit takové napětí, a pak se všichni nahrnou do vody. To je nádherný!
 
Jaká byla potom naostro cyklistika?
Kolo bylo docela v pohodě, hlídal jsem si čas, s tím, že jedu závod, kdy musím stihnout 10 a půl hodiny limit pro plavání a kolo. Takže jsem jel na to, abych ten limit stihl, což se mi podařilo.
 
Zato závěrečný maratón bez krizí nebyl…
Formulka na závěr pro mě bylo dost utrpení a hodně vysilující zážitek, tam jsem někde do 30. kilometru vydržel jakž takž se silami, ale pak se mi udělalo špatně, nejedl jsem, takže tam jsem hodně odcházel fyzicky a celkem i psychicky. Pomohla mi vidina toho, že je čas na dokončení, nějakých 17 hodin, a já jsem měl hodně času, takže jsem si říkal, že i kdybych to měl dojet krokem, tak to prostě dokončit musím.
 
Vítězka ženského závodu Chrissie Wellingtonová vám i Zbyňkovi pověsila v cíli na krk havajský věnec. Jak na to vzpomínáte?
V tu chvíli jsem si to neuvědomil. Když jsem přijel do cíle, měl jsem toho plné zuby a teď spousta lidí, ty emoce, euforie okolo… Uvědomil jsem si to teprve potom, když mi to řekli, že mi vlastně Chrisie předávala ten věnec, což je pro mě další navýšení toho skvělého zážitku.
 
Koukala jsem se do výsledků a zjistila, že vítězi vozíčkářů Hans Köppen, který dosáhl skvělého času 11 hodin 16 minut 43 sekund, je 51 let. To je opravdu úžasný výsledek.
Já mám tím pádem skoro 20 let čas, abych vyhrál, když jemu je 51. (usmívá se) Určitě bych se chtěl na Havaj vrátit, když zvládnu kvalifikaci, a samozřejmě bych chtěl zlepšit nejen svůj čas, ale rád bych zaútočil i na český vozíčkářský čas na Havaji.
 
To by ale znamenalo porazit čas Zbyňka Švehly…
Pro mě je Zbyněk doteďka vzor a tahoun. Neměl jsem v tom závodě žádné zkušenosti, takže vím, že jsem na něj doteďka neměl. Samozřejmě porazit Zbyňka Švehlu, to by bylo hodně dobrý. (směje se) Byla by to pro mě další meta, mohl bych se někam posunout, protože Zbyněk je v tomhle dobrej a dělá to dlouho.
 
Z vašeho webu jsem zjistila, že taky píšete básničky. Jak to jde dohromady se železným mužem?
Básničky píšu, když netrénuju, mám slabší chvilku, jsem smutný. Tak to mě pak občas nějaký napadnou a já je napíšu na svoje stránky.
 
Alice Tejkalová
 
Odkaz na webové stránky Michala Šišky najdete na Handisportu v sekci Osobní stránky sportovců
 
HANDISPORT.CZ, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting