Úvodní stránka Událost měsíce Polský tým pod vedením Joea Soarese Hartmann Rugbymanii nevyhrál
Polský tým pod vedením Joea Soarese Hartmann Rugbymanii nevyhrál PDF Tisk Email
ostatní - Událost měsíce
Redakce: Alice N. Tejkalová   
Pondělí, 01 Prosinec 2008 13:09

Desátý ročník turnaje v ragby na vozíku Ragbymanie měl celou řadu hvězdných účastníků – mezi jinými paralympioniky Kanaďana Fabiena Lavoie a Brita Troye Collinse. Tím nejočekávanějším byl ale kontroverzní Američan Joe Soares, protagonista nejlepšího filmu o sportu postižených Murderball, který přijel do Nymburka jako trenér polského týmu. „Vražedný míč“ získal řadu ocenění, včetně ceny publika na Sundance Festivalu, a byl nominován na Oscara v kategorii dokument roku 2005.
 

Jeden z nejlepších ragbistů na vozíku všech dob Joe Soares vyhrál v americkém dresu paralympijský turnaj v Atlantě v roce 1996. Pak byl z reprezentace kvůli své konfliktní povaze vyloučen, o možnost startovat na hrách v Sydney se soudil, ale neuspěl, tak přešel ke kanadskému týmu jako trenér a vzápětí s ním porazil Američany ve finále mistrovství světa. Nyní si vzal s pověstnou zarputilostí do parády polskou reprezentaci, která pod jeho vedením dělá velké pokroky. Ve finále Hartman Ragbymanie podlehla podstatně zkušenějším Velšanům pouze 39:40. 
 

„Tohle je moje první díkůvzdání, kdy nejsem doma, a víte, jak je pro nás Američany tenhle svátek důležitý. Jenže já jsem chtěl klukům jít příkladem, ukázat jim, že pro to, abychom vyhráli šampionát, musíme něco obětovat. Věřím v ně, jinak bych tu nebyl,“ vysvětloval Soares, proč do Nymburka dorazil.
 

Ve finále se ale jeho týmu nevedlo, jak by si Američan v polské bundě a kšiltovce představoval. Poláci s vědomím jednogólového vedení zdržovali ve druhé půli hru, což by jim mohlo zajistit vítězství, jenže tři a půl minuty před koncem zápasu udělali taktickou chybu, přišli o vedení a právě čas jim pak chyběl k tomu, aby ho znovu získali.
 

Český tým Prague Robots, posílený o Fabiena Levoie, skončil v mimořádně nabité konkurenci na 5. místě.
 

Alice Tejkalová
 

P. S.: Rozhovor s Joem Soaresem bude publikován v průběhu tohoto týdne.
 

 
HANDISPORT.CZ, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting