Úvodní stránka Basketbal Švýcarské družstvo Čechy na cestě za postupem na mistrovství Evropy skupiny A nezastavilo
Švýcarské družstvo Čechy na cestě za postupem na mistrovství Evropy skupiny A nezastavilo PDF Tisk Email
sporty - Basketbal
Redakce: Adéla   
Pátek, 30 Červen 2006 12:18
Čtvrtek byl dnem rozhodujících utkání, dnem, který určil dvojici mužstev sestupujících do skupiny C, a naopak dvojici postupující mezi evropskou elitu. Hned první zápas mezi Slovinskem a Chorvatskem, v němž Chorvaté jen těsně zvítězili, přinesl značnou komplikaci. Slovinsko totiž podalo protest proti rozhodnutí klasifikátorů, kteří neoprávněně nařídili udělení technické chyby jejich mužstvu za nedodržení klasifikačních bodů hráčů na hřišti (každý hráč má dle druhu a míry handicapu stanovenou klasifikaci vyjádřenou číslem od 1,0 do 4,5 a součet bodů hráčů na hřišti nesmí překročit číslo 14).

Technická komise protest přijala a rozhodla poněkud šalamounsky o nutnosti opakovaného utkání. Chorvatská strana na to reagovala protestem a vyslanci evropské federace se snažili situaci vyřešit opakováním jen poslední čtvrtiny, ve které k problému došlo. Ani toto řešení u Chorvatů neuspělo a k opakovanému utkání nenastoupili.

Během řešení protes/tabletů a protestů proti protestům probíhala další utkání bez nečekaných překvapení. Rakousko, které mělo původně postupové ambice, lehce podlehlo Rusku (54:63), a příští rok se zúčastní bojů ve skupině C.

Belgie bojovala s Tureckem ze všech sil, ale to se i nadále neslo na vítězné vlně a nepřipustilo žádné drama (47:68). Stalo se tak prvním finalistou a prvním postupujícím mužstvem do skupiny A.

K poslednímu zápasu nastoupila mužstva Švýcarska a České republiky. Diváci mohli vidět jedno z nejlepších utkání basketbalového týdne, v němž si Češi vybudovali malý náskok, který s přijatelnými výkyvy udržovali. Až do poslední minuty zápasu se museli čeští hráči bát vyfaulování Petra Tučka, a také jednobodového Radima Lanči. K Radimovu vyloučení nakonec došlo a Češi museli měnit úspěšnou sestavu, ve které exceloval jako koncový hráč Michal Šolc. Rosťa Pohlmann a Petr Tuček na sebe poutali několik obránců, což Michalovi umožnilo najíždět do volného prostoru pod košem a skórovat přes hlavy nízkobodových hráčů. Na konci zápasu několika skvělými zásahy ukázal svoji třídu také Adam Erben, který plnohodnotně nahrazoval střídajícího Petra Tučka.

K neúnavné práci kapitána Rosti Pohlmanna, který prakticky nestřídal, není třeba nic dodávat, byl to jeho velký zápas. Závěrečný tlak soupeře jsme dokázali ustát a před závěrečným hvizdem byl čas pro oslavný trenérský taneček Martina Kučery a Josefa Jaglowského. Skóre 77:68 ve prospěch Česka znamená nekompromisní návrat našeho národního mužstva do elitní skupiny A, a také postup do finálového utkání s Tureckem dnes v 18:00 v Městské hale míčových sportů ve Vodové ulici.

Zdeněk Škaroupka, www.wbasket.cz


 

 
HANDISPORT.CZ, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting