Úvodní stránka Basketbal Po těsném neúspěchu s Belgií se čeští basketbalisté na ME vyhoupli na první místo základní skupiny vysokou porážkou Ruska
Po těsném neúspěchu s Belgií se čeští basketbalisté na ME vyhoupli na první místo základní skupiny vysokou porážkou Ruska PDF Tisk Email
sporty - Basketbal
Redakce: Adéla   
Středa, 28 Červen 2006 12:28
Čeští basketbalisté na vozíku si včera večer na mistrovství Evropy skupiny B v Brně zkomplikovali život, když po vítězství nad Slovinskem 77:48 podlehli ve své základní skupině Belgičanům 66:67. Dnes je čekalo nesmírně důležité utkání s dosud neporaženým Ruskem. Aby postoupili do semifinále turnaje, museli být čeští hráči ve své skupině nejhůře druzí. Pouze semifinálová účast ale nic neřeší pro případ, že by se čeští basketbalisté chtěli vrátit na mistrovství Evropy elitní kategorie A. "Comeback" garantuje jen postup do finále. Usilovat o něj budou z pozice prvního ve skupině. Nad Ruskem totiž dokázali zvítězit 73:57. V semifinále je zítra od 19:30 čeká Švýcarsko.

K návratu do elitní skupiny A by měl českému týmu pomoci také kouč letošního vicemistra německé první Bundesligy Josef Jaglowski, který přijal roli asistenta hlavního reprezentačního trenéra Martina Kučery. Jeho angažmá předcházela spolupráce s brněnským Hobitem: "Josef trénuje dva nejlepší české hráče (Rostislava Pohlmanna a Petra Tučka, pozn. AT) a má obrovské zkušenosti jednak jako hráč, jednak jako trenér vozíčkářů, takže myslím, že to byla docela logická volba. Napomohlo tomu také to, že on je takový otevřený slovanský t yp, na Německo je to i docela neobvyklý úkaz. Jezdí sem bez nároku na nějaký honorář. Kdybychom ho měli platit, tak by to celé padlo, protože bychom na to neměli. Myslím, že do našeho basketu přináší obrovskou zkušenost a hráči k němu mají neuvěřitelný respekt," řekl předseda STK basketbalu na vozíku Zdeněk Škaroupka.

"Doufám, že jeho spolupráce s Hobitem bude pokračovat dál, a pokud se teď podaří, abychom postoupili do elitní skupiny A, tak věřím, že na německé půdě bude ještě motivovanější s tím naším mužstvem něco udělat a otevře se nám prostor pro další rok práce, kdy budeme mít možnost leccos dohnat a doladit. Otázka je, jestli seženeme na účast na mistrovství peníze. Jedním z důvodů, proč tohle mistrovství pořádáme u nás, je, že sehnat peníze na akci, kterou organizujeme, je jednodušší, než sehnat peníze na to, abychom vyjeli do zahraničí. Je to kolem 450 000 korun," objasnil Škaroupka.

Na začátku utkání s Belgií měli Češi problémy s přechodem na polovinu soupeře. Belgičané velmi pilně hlídali zejména Petra Tučka a českého kapitána Rostislava Pohlmanna. Přesto vstřelili Češi první koš, když se po nahrávce Tučka trefil s jistotou rozehrávač Tomasz Jochymek. Hned vzápětí tentýž hráč, ale po asistenci Pohlmanna zvyšoval na 4:0. Belgičané se do střelecké pohody dostávali relativně pomalu, ale vytrvale - zatímco ještě v osmé minutě byl stav 10:4 v český prospěch, na konci první čtvrtiny byl rozdíl pouze dvoubodový - 15:13 a jeden z klíčových hráčů českého týmu Petr Tuček měl na kontě už tři osobní chyby.

Ve druhé čtvrtině Belgičané na Čechy nastoupili, a nejenže srovnali, ale rychle také odskočili na pětibodový rozdíl. Řádil zejména jejich kapitán Samir Bader, který nakonec v celém zápase zaznamenal dvacet bodů. Nejvíc z nich právě ve druhé čtvrtině. Jednou z jeho akcí v ní byl krásný sólový únik přes celé hřiště zakončený košem. Češi se marně snažili dohnat náskok soupeře, poločas nakonec skončil 26:32 a navíc sedmnáct vteřin před koncem druhé čtvrtiny předčasně opustil utkání kvůli nasbíraným pěti faulům Petr Tuček: "Tři fauly byly moje, dva rozhodčího," řekl po utkání Tuček. "Je to strašně těžké být půlku utkání na střídačce a nemoct hrát, ale aspoň jsem ostatní na lavičce trochu rozpohyboval a fandili jsme, jen hlasivky to odnesly," popisoval Tuček.

Poločasová přestávka pomohla českým basketbalistům trochu si psychicky odpočinout a jejich hra opět dostala systém. Čechům se v tu chvíli dařilo i proměňovat trestné hody za belgické fauly. Výsledkem bylo, že ve třiadvacáté minutě srovnával Rostislav Pohlmann na z psychologické stránky velmi důležitých 36:36 a v pětadvacáté minutě tentýž hráč zvyšoval na 42:38. Jenže několik nevydařených akcí vzápětí stačilo Belgičanům opět k tomu, aby se dostali do tempa a po třech čtvrtinách byl stav vyrovnaný 51:51.

V poslední části hry se oba týmy přetahovaly o vedení, čeští basketbalisté působili nervózněji, neproměnili řadu vyložených šancí a kapitán Pohlmann se občas zbytečně vztekal ke škodolibé radosti belgické lavičky, která pak jeho pátý faul pětačtyřicet vteřin před koncem zápasu přivítala nadšeným máváním a ukazováním pětky. Koncovka byla nesmírně dramatická. Na začátku devětatřicáté minuty skóroval Radim Lanča na slibných 65:63, jenže vzápětí Češi neubránili Stefana Veithena a bylo vyrovnáno. Vzápětí přidal koš ještě Yves Mageza. Trenér Kučera vzal pro svoje hráče time-out, ale ani ten už nepomohl. Poté, co Erbenovi, který byl jinak s dvaceti body nejlepším střelcem českého týmu, nevyšly trestné hody, dal Čechům ještě šanci necelé dvě sekundy před koncem svým faulem Barthélemy Ambiakady, ale Tomasz Jochymek proměnil jen jeden "trestňák", takže zápas skončil nejmenším možným rozdílem 66:67.

"Nastavili jsme si na začátku rozhodčím takový level, že povolili hru do těla a to nám nesedí. Oni byli sice menší, ale o to byli lehčí a tím se jim líp jezdí, a na tom velkém hřišti je to znát," vysvětloval Adam Erben po utkání. "Belgičani mají velmi dobrý pohyb po hřišti a vyplatila se jim taktika, že hráli na doraz, co jim rozhodčí dovolil, ale postupně jim začaly docházet síly, my jsme je začali přehrávat, šli jsme do rychlých protiútoků, ale bohužel jejich proměňování bylo slabší," dodal trenér Kučera.

Alice Tejkalová


 
Fotogalerie snad zítra, výsledky českých basketbalistů můžete sledovat také na www.wbasket.cz.
 
HANDISPORT.CZ, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting