Úvodní stránka Hvězdy odjinud Vrátí se Edith Hunkelerová na závodní dráhu?
Vrátí se Edith Hunkelerová na závodní dráhu? PDF Tisk Email
ostatní - Hvězdy odjinud
Redakce: Alice Tejkalová   
Středa, 04 Červenec 2007 01:00
Nezáleží z které strany se díváte, ale sezóna 2006 byla výjimečnou kapitolou v životě švýcarské atletky – formulkářky Edith Hunkelerové. Nejdříve fantastické druhé místo ve Světové sérii, a pak tři zlaté medaile z mistrovství světa. Na 800 m, 1500 m a 5000 m. Její výkony jí vynesly nominaci na nejlepší sportovkyni s postižením roku 2006 v prestižní Laureově ceně. Jenže následoval hrozný pád během maratónu na mistrovství světa, který téměř ukončil její sportovní kariéru.

Těžký boj o návrat

Nyní sní o návratu. "Roztříštila jsem si nohy," říká potichu. "Bylo to velmi těžké, protože jsem měla několik operací a po první mi doktor řekl, že již nebudu moct závodit, protože už nikdy nebudu moci ohnout nohy. Byla to pro mě těžká doba, ale vždy jsem věřila, že se vrátím. Trvá to dlouho, ale stále ve svůj návrat věřím."

Výsledky následujících operací byly optimistické. Doktoři použili 10 hřebů, aby nohy spravili. A nakonec, po šesti měsících, Edith řekli, že může začít s tréninkem ve své formuli.

"Jestliže to bude možné, ráda bych opět dobře závodila," říká Hunkelerová. "Nyní mohu ohnout nohy. Trénink jsem začala plaváním a trochu posilovnou již v lednu. Ale během rekonvalescence jsem ztratila hodně ze své kondice. Neopustila jsem postel celé dva měsíce. Takže to bylo velmi těžké. Ale i přestože ještě nejsem schopná závodit, cítím se dobře a to je důležité."

Nová motivace

Hunkelerové je nyní 34 let, ale jak prokázalo mnoho handicapovaných atletů, neznamená to v žádném případě sportovní důchod. Návrat na závodní dráhu na konci sezóny bude náročný, ale paralympiáda v Pekingu 2008 je důležitější cíl.

"Mým cílem je Peking. Vím, že je přede mnou hodně dřiny. Ráda závodím, ale není to ta nejdůležitější věc," říká Hunkelerová. "Mám práci, dělám sekretářku u obchodníka se šperky, a samozřejmě, že přemýšlím o tom, že bych založila rodinu. Ještě je brzy o tom přemýšlet, ale ráda bych ukončila svou kariéru jako každý. Jestliže máte nehodu jako byla tato, nemáte možnost rozhodnutí. Proto bych se ráda vrátila."

Kdo vsadí proti jejímu startu v Pekingu?

Bohužel to není jediná nehoda v jejím životě. Hunkelerová se stala před 12 lety obětí vážné dopravní nehody, jejímž následkem bylo těžké poranění páteře. V průběhu rehabilitace poprvé slyšela o sportu pro vozíčkáře – zaujal ji obraz závodníka ve formulce. O pár let později potkala svého trenéra Andrease Friese a tato dvojice, jak se říká, "rostla spolu."

"Nikdy jsem nesnila o tom být světovou šampiónkou, chtěla jsem závodit pro zábavu. Ale v roce 1996 mi došlo, že pokud budu dobrá, mohu se dostat na paralympiádu a na mistrovství světa," říká Edith. "Začala jsem závodit. Miluji závodění. Mám z toho požitek. Vím, že pokud se ztratím tento pocit, pak svou kariéru musím ukončit."

Kromě práce, rehabilitace a fitness programu tráví Hunkelerová čas se svým přítelem při lyžování, poslouchání hudby nebo projíždění. Považuje tyhle věci za obyčejné. Ale Edith Hunkelerová není obyčejná sportovkyně.

přeložila Iva Machová, www.atletikavozickaru.cz

http://www.wcracing.net/news_detail.php?storyID=24, osobní stránky Edith Hunkelerové: www.edith.ch 

 
HANDISPORT.CZ, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting