Úvodní stránka Basketbal Ten největší pohár z Itálie…
Ten největší pohár z Itálie… PDF Tisk Email
sporty - Basketbal
Redakce: Alice Tejkalová   
Pondělí, 13 Srpen 2007 12:58
Čeští basketbalisté na vozíku se vrátili z Itálie znavení, ale velmi spokojení. A je třeba říci, že právem. Snad poprvé v historii jsme se rozhodli zúčastnit se s národním mužstvem v rámci přípravy na mistrovství Evropy opravdu velkého zahraničního turnaje. A to v italském přímořském městečku Giulianova. Délka pobytu byla týdenní, hotel s celým zástupem hvězdiček na vývěsním štítu a moře na dohled. Na každodenním programu však byl dopolední trénink, odpolední rozbor hry a noční zápas na venkovním hřišti. Našimi soupeři byly národní týmy domácí Itálie a Polska. Velmi jsme litovali, že na poslední chvíli zrušili svoji účast basketbalisté z Japonska. Místo nich nastoupilo domácí prvoligové mužstvo vyztužené dvěma francouzskými reprezentanty.

Do turnaje jsme vstoupili očekávanou porážkou, kterou nám uštědřilo italské národní mužstvo, úřadující mistr Evropy. Ani ve druhém utkání s místním klubem se nám nevedlo, průběh byl díky neuvěřitelnému výkonu rozhodčích velmi dramatický. Skutečně plály vášně, o čemž svědčí tři technické chyby na naší straně. Po neurovnaném výkonu, a počítáme-li i rozhodčí, tak tedy po hře v oslabení trvající celý zápas, jsme prohráli velmi malým bodovým rozdílem.

Třetí utkání proti nám postavilo naše odvěké rivaly z Polska, kteří nás před několika týdny porazili v jiném přípravném turnaji na domácí půdě. V Itálii jsme však zaslouženě a přesvědčivě zvítězili. Po odpočinkovém dni, který jsme vyplnili tréninkem, jsme nastoupili do bojů o celkové pořadí. Naším soupeřem bylo po prohře s domácím týmem Giulianovy italské národní mužstvo. Nesmírně vyrovnané utkání, kdy jsme několikrát museli stahovat vzrůstající náskok soupeře, však vystřelilo naše turnajové ambice až do nebe. Ano, po šťastné koncovce jsme zvítězili. Ještě než jsme se rozešli k přípravě na finálové utkání, došlo k překvapivému vítězství polského mužstva nad domácími hráči, které k vítězství nedotlačily ani přátelské píšťalky místních arbitrů.

Mraky na italských čelech a kroucení hlavami provázelo začátek česko-polského finále na horké italské půdě. Přestože se polská hra neustále zlepšovala, české mužstvo, které se nedokázalo vyvarovat občasných chyb, kontrolovalo hru a dovedlo ji do těsného, ale zaslouženého vítězného konce. Mistrovství Evropy je v tuto chvíli již opravdu za dveřmi, úspěch v turnaji nás neopravňuje k medailovému optimismu, ale věřme společně, že stávající forma našich reprezentantů na udržení v elitní evropské desítce bude rozhodně stačit.

Ať žijí italské plody moře!

Z doslechu sestavil

Zdeněk Škaroupka, www.wbasket.cz
 
HANDISPORT.CZ, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting