Úvodní stránka Atletika Vždycky je lepší kategorie sloučit než zrušit
Vždycky je lepší kategorie sloučit než zrušit PDF Tisk Email
sporty - Atletika
Redakce: Adéla   
Sobota, 03 Září 2005 16:20
V téměř všech paralympijských sportech probíhají významné změny v souvislosti se stále výraznějším slučováním a rušením některých kategorií. V atletice by tento trend měl vyvrcholit na paralympiádě v Pekingu v roce 2008. Do řešení celé problematiky se právě v atletice zapojili také Češi - dlouholetý reprezentační trenér spastiků Václav Janouch a administrátor české výpravy na OME v Espoo David Šnajdr.

V dokumentu How to Save Classes and Events in Paralympic Athletics, který rozdistribuovali mezi všechny zúčastněné země na IPC Otevřeném mistrovství Evropy ve finském Espoo, seznamují Šnajdr s Janouchem s výsledky jednání se šéfem IPC atletiky Chrisem Cohenem a sekretářem IPC atletiky Janem Bockwegem o budoucnosti některých atletických disciplín a kategorií. Zároveň také navrhují následující řešení, jež by měla přispět k tomu, aby atletika postižených vytěžila z probíhajících změn co nejvíc dobrého:

1) Vytvořit na Valné hromadě v Assenu v roce 2006 tabulku pro přepočty výkonů pro dráhové disciplíny. Podle Davida Šnajdra a Václava Janoucha je vždy lepší kategorie sloučit, než disciplínu úplně zrušit.

2) Posílat pravidelně všechny oficiální výsledky z národních i mezinárodních šampionátů, pohárů a jiných atletických mítinků Janu Bockwegovi, který má na starosti světové žebříčky. Ty jsou naprosto zásadní pro vytváření seznamu disciplín a pro nastavení základních nominačních kritérií. Pokud je na žebříčku málo atletů a jejich výkonů, nelze tyto kategorie vypisovat na ME, MS nebo LPH.

3) Dávat na národní úrovni tolik příležitostí, kolik je jen možné, sportovcům ze všech kategorií a v nejrůznějších disciplínách. To znamená vypisovat v případě zájmu atletů i disciplíny, s nimiž se nepočítá na nadcházející velké akci (ME, MS, LPH), a posílat výsledky Janu Bockwegovi. Může se stát, že se ukáže, že v dané disciplíně je závodníků dostatek a jejich výkony kvalitní, takže se tato disciplína zařadí zpátky i pro ME, MS nebo LPH, tak jako se to po několikaleté přestávce podařilo pětiboji zrakově postižených žen.

Alice Tejkalová (s využitím materiálu Šnajdr, D.; Janouch, V.: How to Save Classes and Events in Paralympic Athletics)


 
HANDISPORT.CZ, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting