Úvodní stránka Tenis Souboj generací ve finále tenisového Prague Cup Czech Indoor 2005
Souboj generací ve finále tenisového Prague Cup Czech Indoor 2005 PDF Tisk Email
sporty - Tenis
Redakce: Adéla   
Středa, 07 Prosinec 2005 18:20
Pátým triumfem Tadeusze Kruszelnického v řadě skončil v průhonickém Club Hotelu devátý ročník prestižního tenisového turnaje vozíčkářů Prague Cup Czech Indoor 2005. Letos se ho zúčastnil rekordní počet tenistů - 78 - z osmnácti zemí. Jeden sportovec dorazil dokonce až z Chile.

"Letošní ročník byl výjimečný především počtem zúčastněných. Takovýhle zájem jsme ještě nezažili. Museli jsme dost tenistů odmítnout, a stejně i 78 lidí bylo hodně. Na pořádání turnaje se podílí město Praha, a když to pan primátor Bém viděl, dohodli jsme se, že napřesrok by mohl být turnaj ještě o den prodloužen, že by to město zaplatilo, aby se nemusela některá utkání dost stresově dohrávat třeba v devět večer," přiblížil situaci organizátor Martin Císař.Tradičně nejnabitější byla dvouhra mužů. V té se představilo jedenapadesát tenistů. Česká republika v ní měla své zastoupení až do čtvrtfinále. Mezi posledními osmi ale byli nad síly našich tenistů v případě Michala Stefanu Francouz Frederick Cattaneo (0:6, 3:6), a v případě české jedničky Miroslava Brychty pozdější finalista, teprve osmnáctiletá švédská vycházející hvězda Stefan Olsson (2:6, 0:6).Finále bylo jednoznačně generačním soubojem. Proti Olssonovi nastoupil o dvaatřicet let starší Polák Tadeusz Kruszelnicki, čtyřnásobný vítěz Prague Cup Czech Open, který před zápasem ohlásil divákům útok na pátý titul v řadě. První set ukázal, že se nejednalo o plané řeči. Výborný servis, pečlivě umisťované míče, velká razance úderů, obrovské fyzické nasazení. Jeho věkový handicap oproti Olssonovi nebyl vůbec znát, nevzdal ani jeden míč, ke všem se vrhal stejně obětavě. Na mladém Švédovi bylo vidět, že ho svazuje respekt ze čtvrtého hráče světa a vzhledem ke svým výborným a promyšleným úderům zbytečně kazí jednoduché míče. Také se na sebe zlobil. Ve čtvrtém gamu prásknul vztekle o zem raketou. V první sadě podlehl Kruszelnickému 1:6.

Začátek druhého setu byl pro Stefana Olssona příznivější. Dokázal ze sebe setřást trému a předvedl, proč se o něm mluví jako o budoucím velkém tenistovi. Byl to on, kdo diktoval tempo a rozhazoval soupeře z rohu do rohu. Jenže zkušený Polák se za stavu 3:3 chladnokrevně vrátil do hry a Olssonovi už nepovolil žádný další game. Výhra 6:3 ve druhé sadě znamenala pro padesátiletého Tadeusze Kruszelnického páté pražské vítězství za sebou, ze kterého se patřičně radoval.

"Je to skvělé vyhrát popáté za sebou! V Praze se mi hraje báječně. Mám tady spoustu přátel. Připadám si tu jako doma, jak moc mi fandí," usmíval se spokojený Kruszelnicki, který neopomněl pochválit také soupeře: "Je to skvělý tenista, je jen trochu neprotřelý turnaji. Až bude mít větší herní zkušenosti, nezastaví ho nikdo z nás." Samotný Stefan Olsson ze druhého místa rozhodně zklamaný nebyl. "Bylo to moje první finále na takovémhle turnaji, takže jsem byl vážně dost nervózní. Chvílemi mě to hodně štvalo. Každopádně stříbrná medaile je velký úspěch. Příští rok sem chci přijet znovu, tak uvidíme." Ani on nešetřil komplimenty na Polákovu adresu: "Je neuvěřitelné, jakou má fyzičku na to, kolik je mu let! A hraje výborně takticky." "Těžil jsem především ze svých zkušeností a na kondici pracuju několika sporty naráz. Hrál jsem nějakou dobu basketbal v týmu s Miroslavem Brychtou a jezdím hodně na formuli a handbiku. Dělal jsem také lehkou atletiku, to jsem měl 107 kilo a dostat se na těch 84, které mám teď, bylo pěkně náročné. Ale naučilo mě to makat," smál se Krusczelnicki a k věkovému rozdílu mezi ním a Olssonem dodal, že Švéd je ještě mladší než jeho syn.Alice Tejkalová 
HANDISPORT.CZ, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting